Zdarma vzor pro Easy Quilted Tote Bag bags CC 148: The Collector aiming for a Birkin 30 for Her 30th

CC 148: The Collector aiming for a Birkin 30 for Her 30th

In today’s installment of closet Confessionals, we meet a handbag collector who began collecting bags wtih the purchase of her first designer handbag. That purchase, a Prada Galleria, helped honor CC 148’s very first adult job, and also jump-started this handbag lover’s collection. These days, this lawyer, who hails from Austin, Texas, has amassed a beautiful collection of bags.

This collection includes pieces from Prada, Louis Vuitton, Chanel and more. Recently, CC 148 began the process of streamlining her collection, selling off or giving away bags that she no longer used. despite being a proponent of the secondary market as a indicates to rehome bags, CC 148 isn’t a big fan of purchasing pre-loved for herself. These days, this collector has her eyes set on a Birkin 30 to celebrate her 30th. read the full confessional below and don’t forget to submit your own!

Sdílejte vlastní přiznání!

Základy

Age: 29
Genderová identita: Žena
Location: Austin, Texas
Occupation: Attorney
Industry: Law
Salary: $250,000
Household Income: $450,000

Tašky

Jste členem Purseforum? Ano

Jak spousta tašek vlastníte? 7

What bags are in your collection?

Christian Dior 30 Montaigne

Christian Dior Diorama

21A Chanel CF small green

20B Chanel tiny Rectangular Flap Ivory Iridescent

Louis Vuitton petite Malle Souple

Louis Vuitton Neverfull

Prada medium Monochrome

Kolik stojí vaše sbírka? probably around $20-25K.

What is your a lot of expensive bag? My Chanel small classic Flap for sure! I gotten it the day before the price boosted a thousand dollars! It was really expensive for me even before the absurd prices they choose now!

Jaké jsou nejdůležitější značky nebo kousky ve vaší sbírce? My favorite bags are both of my Dior bags as my fiance gotten them for me! It was so sweet of him to really accept me for who I am and what I love. He thinks handbags are just “containers” but I love them dearly and he supports my addiction ?

What age did you get your first designer bag, and what was it? I gotten my first designer bag when I got my first adult job out of college! It was a Prada tiny Galleria tote in this stunning robin’s egg blue shade! I don’t have it anymore considering that it became impractical for everyday use considering that it wasn’t big enough to fit my phone. It was a great bag for the time being and I loved it so much!

Is there a certain bag you are seeking to purchase next? Yes..trying to choose the desired Birkin 30 for my 30th birthday!

Any particular bag that holds a special sentimental value? My Diorama that my fiance gotten for me for my birthday is really special. He had just spent 26 hours driving from Texas to California and despite being half-dead from exhaustion, gotten me the most beautiful and special handbag I had been eyeing. That bag has gone through so much and it’s still in stunning condition. I’ll never get rid of it!

Do you feel like your bags change people’s perceptions of you or how you’re treated? Rozhodně. I grew up in a really affluent community where I always felt left out. My parents are divorced and we barely scraped by because my mommy wanted my sisters and I to get a really good education that was used in that really affluent community. ever since, I’ve been dying to sort of, compete? with the rest of the people who I grew up with in that community. I absolutely know they treat me with a lot more respect now that I can afford to have and wear really great bags.

Have your bag-carrying routines changed considering that Covid? Trochu. I’m really paranoid about covid and I haven’t been going out much. I’ve recently sold a few of my other handbags that I wasn’t really using (Speedy B25, Coco Handle, Trendy, Chanel 19), and just want to keep a curated collection of smallish bags. I’ve also gotten really into jewelry lately considering that I get to see and take pleasure in those pieces throughout the day rather than my bags which I get to take pleasure in when I go out!

Nakupování

How often do you get new bags? pretty frequently, probably 3 or 4 times a year!

Has the Coronavirus pandemic changed your shopping routines or overall attitude towards luxury? I’ve been really lucky to have a stable job that pays really well. When I’m bored or stressed, I absolutely indulge in a lot of retail therapy and that includes a lot a lot more fine jewelry and luxury handbags.

Which stores do you frequent the most? Neiman Marcus, Saks, Nordstrom, Cartier, Chanel, Louis Vuitton.

Máte někdy tašky z druhé ruky? Kde si zvyknete? No. I really appreciate those who get and love second-hand bags. I don’t know what it is about me but when I know someone had used it and marked up the bag before, I can’t fall in love with it. It just doesn’t feel ideal to me. I have purchased from Fashionphile in the past but they always go ideal back.

Do you sell old bags to pay for new purchases? Někdy! When I haVe tašku, která právě seděla pěkně několik měsíců, normálně ji dávám své mamince nebo mé sestře. Pokud to nechtějí, prodám to a dostanu pro sebe něco nového? Prodal jsem tašky prostřednictvím skupin na Facebooku a na Fashionphile.

Cítíte někdy společenský tlak na nákup mnohem více tašek? Spíš ne. Můj současný společenský kruh nedává létající F o luxusních kabelách. Občas se cítím sebevědomě, abych měl drahé kabelky, ale pak si pamatuji, že milují luxusní hodinky..a vína..a auta atd.! Miluji to, co miluji, a milují to, co mají rádi. Myslím, že se často navzájem kříží, ale utratím $ za tašky, protože je považuji za krásné!

Zvažujete investice na nákupy tašek? Ani náhodou. Dostanu je, protože je miluji a používám je. Pokud je nepoužívám a prodávám, normálně vezmu ztrátu.

Kdo ovlivňuje vaše rozhodnutí? Vlivíci !! Člověče, opravdu ovlivnili mé dostávání v posledních několika letech.

Jsou vztahy s obchodními spolupracovníky nápomocné pro vaše nakupování? Řekl bych ano pro některé značky. Mám vynikající vztah s SAS od Chanel, Cartier a LV. Z nějakého důvodu jsem opravdu nenašel ideální SA s Hermèsem. Najdu štěstí v nakupování a spojím tyto dobré vzpomínky do samotné skutečné položky, takže když se interakce SA cítí špatně, nedostanu to!

Proč se těšíte při nakupování, za nimi jen získávání něčeho nového? Chase je tak zábavná! Rád zkoumám nové styly, zjišťuji, jaké barvy jsou k dispozici, chatují s internetovými přáteli o produktech a naplnění, které přichází s získáváním nepolapitelné položky.

Už jste se někdy cítili, jako byste dostali podřadnou službu v obchodě nebo butiku kvůli vašemu vzhledu, etnicitě nebo pohlaví? Ano! Zřetelně si pamatuji čas, kdy jsem šel do butiku a požádal jsem, aby viděl určitý produkt v určité barvě. Právě jsem dokončil lekci na koni a pravděpodobně jsem cítil a vypadal hrozně. (Omlouvám se!) V každém případě jsem měl na sobě stejnou kabelku v jiné barvě a chtěl jsem jen porovnat barvy, abych zjistil, zda si myslím, že moje máma by ji také chtěla. SA, který mi pomáhal, učinil zavrčený komentář o tom, jak je „autentická“ položka právě vyrobena s tak kvalitním řemeslným zpracováním a pokračovala v boku oči. Co!? Můj je také autentický .. právě jsem si to koupil z jiného butiku. Pokračula o oči, kdykoli jsem něco řekla, a neustále komentovala, jak drahé jsou tyto položky a jak jsou exkluzivní. Byl jsem tak nakupovaný, ale nemohl jsem najít odvahu konfrontovat ji, takže jsem odešel. Nikdy jsem se nevrátil k tomuto butiku a nikdy nikdy nebude!

Peníze

Kdo platí za vaše tašky? Hodně času to dělám! Často je dostanu jako dárky z mých budoucích rozbočovačů!

Vyhrazujete rozpočet na nákupy tašek? Spíš ne. Jen vím, že na ně nakonec utratím dobrý kus peněz haha.

Taboo Témata

Už jste si někdy zakoupili padělky, protože jste si nemohli dovolit návrhářskou položku? Ani náhodou!

Skryjete někdy nákupy před svým významným druhým? Často bagatelizuji, jak tvrdě jsem musel pracovat, abych našel tašku, ale nikdy to, kolik to stojí.

Co je nejbláznivější věc, kterou jste udělali, abyste si mohli dovolit tašku? Šel jsem na právnickou školu na 3 roky a složil barovou zkoušku!

Myslíte si, že vaše nakupování je někdy problém? Už jste se někdy cítili, jako byste se potýkali se závislou na nákupu? Ne. Naštěstí vydělávám dobré peníze, kde mohu pokrýt své nákupy. Nebudu něco, co se mi nelíbí a nepotřebuji.

Zbytek

Nějaké další drahé koníčky nebo vášně? Jízda na koni, výlety napa a jemné šperky!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *